Get Adobe Flash player

Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia KRUTYŃ - PISZ

banner krutyn na mosty

Dzień 21 sierpnia 2015 r. - godz. 12.00 - niewątpliwie wpisze się głęboko w serca mieszkańców Diecezji Ełckiej i wszystkich turystów, którzy mieli szczęście uczestniczyć w Ukcie w niezwykłym wydarzeniu – inauguracji i pobłogosławieniu Kajakowego Szlaku Papieskiego Apostołów Miłosierdzia z Krutyni do Pisza, której – z inicjatywy ordynariusza – J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD – dokonał J. Em. Ks. Kard. Gerhard Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

Szczególnego wymiaru nabrało to wydarzenie, bowiem podczas obrzędu i spływu towarzyszyły uczestnikom relikwie: św. Jana Pawła II, św. S. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Ks. Michała Sopoćko. Ponadto, inauguracji towarzyszyła ekspozycja polsko-włoskiej Wystawy Karol Wojtyła na turystycznym szlaku, przygotowanej przez Fundację Szlaki Papieskie z Krakowa, Uniwersytet Rzeszowski oraz Centrum Oświatowo Dydaktyczne Diecezji Ełckiej oraz promocja albumu pod tym samym tytułem.

Dzięki staraniom ks. Waldemara Sawickiego, proboszcza w Ukcie i Jego parafian wydarzenie to zostało upamiętnione w postaci pięknego obelisku nad brzegiem rzeki Krutyni, który będzie przypominał – turystom i pielgrzymom – o obecności wielkiego Świętego w tym miejscu oraz uroczystej inauguracji.

Trasa trzeciego już w Diecezji Ełckiej Szlaku Papieskiego (po Szlaku Papieskim Tajemnice Światła z Ełku do Wigier i Kajakowym Szlaku Papieskim Tajemnice Zawierzenia z Wigier do Augustowa-Studzienicznej) upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r., który – na przełomie lipca i sierpnia - wraz z grupą 26 młodych naukowców krakowskiego Środowiska płynął od Sorkwit do Ostrołęki. Warto wspomnieć, że dla młodych naukowców - Danuty i Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz Danuty i Stanisława Rybickich - była to podróż poślubna.

ulotka krutynia4 1

Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia z Krutyni do Pisza – podzielony jest na pięć etapów, podobnie jak Szlak Papieski Tajemnice Światła z Ełku do Wigier oraz Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia z Wigier do Augustowa-Studzienicznej. Tym razem myślą przewodnią – na tej ponad 100 kilometrowej trasie - jest Miłosierdzie Boże i Jego ziemscy orędownicy.

Etap pierwszy jest okazją do pochylenia się nad darem Bożego Miłosierdzia, które jest nam niezbędnie potrzebne i za którym – de facto – wszyscy tęsknimy. Podczas kajakowej wędrówki na drugim etapie naszym duchowym przewodnikiem stać się może św. S. Faustyna Kowalska, zwana Apostołką Bożego Miłosierdzia. Jej pełne pokory, trudu i zmagań zanurzone w bezmiarze Miłosierdzia życie, może stać się dla nas zwierciadłem, w którym odkryjemy nasze prawdziwe oblicze mierzenia się z codziennością.

Dar kierownictwa duchowego i sakramentalna posługa pojednania to myśl przewodnia trzeciego etapu, któremu patronuje bł. Ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. S. Faustyny. W rozpędzonym i pogrążonym w chaosie świecie potrzeba wnikliwych kapłanów, którzy przywrócą nadzieję - rozlewając w sercach wątpiących i słabych – łaskę miłosierdzia.

Niewątpliwie orędownikiem Bożego Miłosierdzia jest św. Jan Paweł II. Osobę i postawę tego Apostoła możemy odkrywać i zgłębiać na czwartym etapie naszego Szlaku. Jego Zawierzenie Świata Bożemu Miłosierdziu możemy uczynić treścią naszej refleksji i modlitwy podziwiając w kajaku urokliwe zakątki Diecezji Ełckiej.

Ostatni – piąty etap – to okazja do refleksji nad własnym życiem i uczynionym w nim miejscu dla Bożego Miłosierdzia. Czy rzeczywiście jestem człowiekiem, który hojnie zanurza się w tej łasce? Czy jest we mnie gotowość, by stać się Apostołem Miłosierdzia?

ulotka krutynia4 2

Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia z Krutyni do Pisza zostaje zainaugurowany i pobłogosławiony w wyjątkowym czasie: w ogłoszonym przez Sejm RP Roku św. Jana Pawła II, trwającym Roku Życia Konsekrowanego, u progu ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia i świętowania 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz w okresie ostatnich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016, których motywem przewodnim jest właśnie dar Miłosierdzia.

Administratorem Szlaków Papieskich w Diecezji Ełckiej jest Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku (Pl. Katedralny 1; tel./fax 876216837; www.szlakpapieski.elk.pl; www.cod.elk.pl ). Można tu zaopatrzyć się w pamiątkowe gadżety szlakowe (koszulki, czapki, kubki, puzzle, znaczki) oraz wydawnictwa książkowe, albumy, broszury i informatory. 

Mamy nadzieję, że ta duchowa i turystyczna zarazem propozycja – do podjęcia tak indywidualnie, jak i rodzinnie, grupowo – spotka się z życzliwym przyjęciem i wyda błogosławione owoce.

Do zobaczenia na Szlaku!

stat4u