Get Adobe Flash player

Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej

szlakipapieskie
Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej - to tytuł pięknego albumu, który właśnie ukazał się nakładem Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku. Znajdziemy w nim: unikatowe, archiwalne zdjęcia Jana Pawła II oraz współczesne doskonałe fotografie przyrodnicze. W warstwie treściowej odczytamy cenne przesłanie, skłaniające do naśladowania wartościowych wzorców płynących z życia i nauczania wielkiego Papieża – Polaka.

Publikacja jest formą upamiętnienia Jana Pawła II, który jeszcze jako kapłan wędrował po Mazurach, Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie, a później jako Papież, w 1999 roku odwiedził nasze tereny. To właśnie na pamiątkę tych wydarzeń powstały, z inicjatywy księdza biskupa Jerzego Mazura, turystyczno-pielgrzymkowe Szlaki Papieskie – Tajemnice Światła i Tajemnice Zawierzenia. Pierwszy z nich wiedzie z Ełku na Wigry, drugi - to trasa kajakowa z Wigier do Augustowa-Studzienicznej.

W warstwie treściowej albumu trasy szlaków stanowią oś narracyjną, wokół której autorzy publikacji koncentrują opowieść o wielkim Papieżu, przybliżając czytelnikom jego nauczanie, zachęcając do refleksji i kontemplacji, a wiernych do modlitwy.

Niewątpliwym atutem tej starannie wydanej publikacji są zdjęcia. W bogato ilustrowanym albumie znajdziemy zarówno fotografie historyczne jak i zdjęcia współczesne, pokazujące przyrodniczo piękne i tętniące życiem, chętnie uczęszczane przez pielgrzymów oraz turystów Szklaki Papieskie. Prawdziwą ozdobą albumu są fotografie przyrodnicze Romana Rogozińskiego – fotografika i pracownika Nadleśnictwa Augustów. Zdjęcia ukazują piękno krajobrazu a także architektury naszych ziem.

Wśród prezentowanych archiwaliów bezcenne wydają się są zdjęcia Jana Pawła II z jego wizyty w Ełku i na Ziemi Augustowskiej, a także przywołanie tamtych wydarzeń i emocji towarzyszących tej wizycie. Prawdziwą perełkę z historycznego punktu widzenia stanowią dawne fotografie ukazujące młodego kapłana, Karola Wojtyłę, który wespół z przyjaciółmi wędrował po naszych jeziorach, rzekach i kanałach podczas spływu kajakowego. Później, już jako biskup, uczestniczył w koronacji Madonny Sejeńskiej. Fotografie z tej niezwykłej uroczystości także znajdziemy w albumie Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej.

Prezentowany materiał faktograficzny i ilustracyjny ma także niebanalny walor promocyjny dla miast, gmin i powiatów leżących na trasie papieskich szlaków. Czytelnik znajdzie w publikacji podstawowe informacje na temat lokalnych samorządów, a zachęcony pięknem okolicy z pewnością zechce odwiedzić nasze tereny, poznawać ich historię i turystyczne atrakcje.

Album Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej jest z całą pewnością publikacją wartą polecenia, stanowiącą cenny wkład w twórcze i mądre upamiętnienie Błogosławionego Jana Pawła II.

stat4u